Rok narození LP: 1975.

Škola:Střední zemědělská škola Rakovník-obor chovatel.
Koně chovám od roku: 1994
Drobné zvířectvo s různými obměnami od roku: 1990
Papoušky od roku: 2009
Akvarijní rybičky od roku: 2010

Výchova dvou dětí od roku: 2006
 
 
 

Úhyny,úlety,zranění

Úlety a úhyny


     Ač se tím nikdo moc nechlubí, ono také není čím, u každého chovatele nebo jen majitele ptačího mazlíčka může dojít a dochází k ulétnutí papouška či k jeho úhynu.

     Věc nemilá a smutná, jednak člověk přijde o pěkné zvíře, mazlíčka a kamaráda, jednak také ztráta finanční.

První úlety:
     V mém případě došlo během roku 2010 hned k několika úletům.V případě velké voliery, to bylo mou hloupostí, kdy jsem zapomněla, že první odchov mladých andulek není moc zvyklý na to, že jim šorním denně po volieře.Staří již vědí, sednou do protilehlého kouta a čekají, až poklidím a zmizím.Ovšem mladí neustále poletovali a přeletovali a když jsem se shýbla pro kbelík ve dvířkách...šup..už byla jedna pryč.
Škoda jí, byla pěkná....

Druhý úlet:

     Sama jsem si dělala malou volierku na droboť, leč jako začátečník jsem si udělala moc velká dvířka....
     Nu a hned při prvním odchytávání párku chůviček z této volierky...frrrr frr, kolem obličeje mi prckové prolítli takovou rychlostí, že jsem ani nestačila zareagovat...O to víc mě to mrzelo, že to byla celkem zvláštní mutace za nemálo korunek.

     Poté mi asi po měsíci také z této voliery frnkli dvě zebřičky  (jasná konstrukční chyba) a bylo rozhodnuto.Volierka byla prodána k domácímu využití na papouška mazlíka, kde by nehrozil přímý úlet do terénu....
      Zatím je její místo prázdné, ale přijde tam časem velká voliera se záletem do maštale, v místě luxfer vznikne vletový otvor a bude to...časem budou i fotky, pokud to letos zmákneme...

Úhyny:

     Tajně jsem doufala, že zrovna tohle se mi obloukem vyhne,leč člověk míní..příroda mění.

     Prvním úhynem v roce 2010 byla roční křepelka čínská, v počtu tří samic a jednoho samce na dně voliery byla zřejmě tak šikanována ( což u křepelek není nic vyjímečného), až jsem ji nakonec ráno našla uklovanou, leč žijící.Bohužel odpoledne nedožila.

     Nyní mám samičky pouze dvě a samečka a je klid....
      Druhý úhyn v roce 2010 byl sameček/samička andulky.Původně samička se jaksi přetransformovala do samečka, proč ji ale uklovali zůstává pro mě záhadou ptačího světa, protože pokud je navíc sameček nemělo by to působiti žádného problému.Tady byl ale nějaký zásadní problém.Nenechte se zmást fotkou, v době úhynu měl krásně modré ozobí.
Zranění:
 
     I k tomu může dojít, při chovu ve smíšených volierách, ale i u jednotlivě chovaných párů.
    Dva ptáci si nesednou, přebývá samička, doba hnízdění nebo vyvádění mladých a problém je na světě...

    Tento prcek měl smůlu v tom, že zrovna vylétl z budky a sedl přímo na rozkuráženého kohoutka křepelky čínské, který si bránil kuřátka.  Vzhledem k tomu, že preferuji přírodní přístup, počkám, jak zraněné ptáče dopadne....drsné, ale přírodní.

     Nu, dopadlo to špatně, pták nepřežil....i to se stává ve světě chovatelském...
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one