Rok narození LP: 1975.

Škola:Střední zemědělská škola Rakovník-obor chovatel.
Koně chovám od roku: 1994
Drobné zvířectvo s různými obměnami od roku: 1990
Papoušky od roku: 2009
Akvarijní rybičky od roku: 2010

Výchova dvou dětí od roku: 2006
 
 
 

Chov Aymar pruhovaných

AYMARA PRUHOVANÁ

Základní informace: 

Výskyt:    střední a jižní Amerika  (Andy, jižní Mexiko,Panama)
Velikost: 16-17cm
Potrava:   směs pro malé papoušky: proso všech barev, slunečnice ( jen občas), oves, lesknice, kardi + ovoce a zelenina všeho druhu    + vaječná míchanice, jeřabiny, bezinka apod. jako podáváme andulkám.  

Hnízdění:  Budka: 20*20*30cm, vletový otvor: 5- 6,5cm , je dobré budku přepažit přepážkou s otvorem
                  Sezení na vejcích: 21-23 dní
                  Počet vajec: 3-6
Kroužkování:    10 den kroužek vel. :      

Teplota:    údajně by měli být zimováni v teple min při 5 st.C, zatím nikdo nebyl ochoten ptáky nechat přes zimu venku , co vydrží: Pravdou je ,že zatím nulové teploty snáší dobře (23.10.2010) jsou velmi čilí a nejsou načepýření, leč přes zimu by to asi nedělalo dobrotu, protože nedisponují krycím peřím na nožky jako andulky, tedy by možná přežili, ale za cenu ztráty prstů a drápků. Což je škoda.Takže závěr: na zimu stěhovat dom.

Mutace:v zelené řadě: zelený,tmavozelený,olivový, lutino
             v modré řadě: modrý, kobalt, mauwe,cremino


                               Více časem na www.chovaymar.jex.cz
Povaha aymar: všude v literatuře se dočtete, že aymary jsou klidní mírumilovní ptáci, kteří rádi šplhají a projevují se štěbetáním, tedy nejsou moc hluční a neničí dřevěné věci.

Popíši své zkušenosti:
4 ks aymar pruhovaných chovám společně s mladými andulkami ve velké bývalé maštali, soužití celkem bezproblémové až na to, že:

1.  aymary velmi dobře létají, nejsou to sice stíhačky jako andulky, ale spíše vrtulníky.Většina lidí je chová v bednových klecích, kde prostě možnost létání nemají (potřebují více prostoru pro odpich), tak všichni tvrdí: oni jen lezou.Což je pitomost. Dáte-li jim prostor a možnost, budou létat i lézt.

2.  jejich trus je opravdu řidší než mají andulky, je to takový kákanec cákanec, v závislosti na tom, jak moc je cpete ovocem a zeleninou. Do bytu bych si je prostě nevzala, byť se tvrdí , že jsou doma úžasní.

3.  mírumilovní sice jsou, leč dokáží se po andulce také dost ostře ohnat a krom toho i mezi sebou mohou mít šikanované.Mé tři zelené odmítají zásadně blízkost šedého samce.Který pak trpně sedává opodál.

4. mají rádi dutiny, budky, prolézačky.Asi jako každé hravé dítě i tito ptáci jsou zvědaví až běda, leč budku, kterou jsem jim na spaní nabídla okázale ignorují a normálně nocují na větvích, proč , to netuším.

5.  nikdy nesedají na zem...další pitomost, i přes to, že mají dostatek potravy napíchané na větvičkách (ovoce, zelenina) a zrniny na vysokém krmném stole, velmi často je načapu, jak společně s andulkami šmejdí po zemi a cosi vybírají.

6.  nejsou hluční...no mohla bych polemizovat do alelujá.Pokud je opět mají chovatelé v bednových klecích asi nic jiného ptákům nezbyde než sedět jak pecka na bidýlku, koukat nebo se ctát a držet zobák nebo si tence pro sebe brumlat, opět mám opačnou zkušenost.V době "polední" pauzy, kdy žvaní hejno andulek, spolehlivě i na ulici poznáte, že krom andulek, tam jsou ještě jiní ptáci.Velmi hlučně si povídají, podobá se to skutečně kvičení morčat, také za letu vydávají hlasité zvuky.Tedy za mě..rozhodně tišší ve velkém prostoru nejsou.A to počkejte až jich bude víc.

7.  lezení.Ano jsou zvláštní v tom, že velmi rádi tráví čas hlavou dolů zavěšení na větvi, odkud pozorují cvrkot venku nebo hemžení ostatních ptáků.

8.  plachost.protože zastávám názor poskytnout zvířatům co možná největší prostor pro život, nemám s nimi tak úzký kontakt. Tedy mé aymary jsou přirozeně plaché a vlezu-li do maštale, chvíli sedí , zvědavě očumují koho jdu zas chytat a pokud získají dojem, že ten problém se jich opravdu, ale opravdu týká, za vzteklého kňourání se klidí do větších výšek.Pokud ovšem zaregistrují, že lapám andulky nebo poklízím, sedí v klidu a čekají na příležitost, jak vetřelce nepozorovaně posrat na zádech.
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one