Rok narození LP: 1975.

Škola:Střední zemědělská škola Rakovník-obor chovatel.
Koně chovám od roku: 1994
Drobné zvířectvo s různými obměnami od roku: 1990
Papoušky od roku: 2009
Akvarijní rybičky od roku: 2010

Výchova dvou dětí od roku: 2006
 
 
 

Ustájení a výběh


Ustájení a výběhy


     Již od 18.stol. byly ve dvoře našeho domečku postaveny maštale pro koně pivovarské a později pro lesní koně.Nebyl tedy problém pro manžela maštale opravit, pořádně zazdít kamenná koryta a krásně vymalovat.

Rozměry stájí:

+ - 4 * 5m, spodní dveře dřevěné, horní půlené, také dřevěné.

Podlaha:

Beton, na betonu položené silné stájové gumy.

Venkovní výběh u baráčku:

+ -12 * 12m, opět vybetonováno a kompletně celý pokryt stájovými gumami, kvůli měkkosti a tlumení zvuku, kvůli sousedům.No a také kvůli lepší obsluze co se týče hygieny.


Seník:

Aby bylo kde uskladnit seno a slámu, aniž by to bylo na očích, vznikl v části dvora dřevěný seník, který pojmul kompletně celou zásobu sena a slámy na půl roku.

Umístění stájí:

Ze všech stran máme sousedy a jen díky tomu, že již zde stáje byly, jsme zde mohli koně mít. Je s tím spojeno ale hodně starostí co se týče kydání, uskladnění sena, slámy a hlavně odchodu a příchodu rušnou ulicí.

Kydání:

Jedno z nejpodstatnějších v obydlené oblasti.Hamletovská otázka: Kam s tím? Hnojiště jsme neměli, tak jsme nakonec hnůj kydali do plastových pytlů (sice trochu trvalo než jsme se naučili ten správný grif),a díky inzerci jsme přes 4 roky nemuseli hnůj vyvážet. Lidé si rádi přijeli pro napytlovaný uleželý teplounký hnůj.Ovšem kydalo se také 5x denně, kdo byl zrovna doma, uklízel bobky. Trochu náročné na čas, ale vyplatilo se.Díky tomu, jen málokdo tušil ,že pět metrů od hlavní silnice jsou ustájeni dva koně. Pouze v hodně parném létě se pach trochu šířil, ale to jsme eliminovali tím, že jsme je nechávali přes noc ve výběhu v lese, byť jsme trnuli strachem, aby je někdo neukradl.

Podestýlka:

Vrstva hoblin, sláma.Díky hoblinám šlo do plastových jímek jen nepatrné množství moči.Ta se při deštích pak spolu s chloraminem vylévala do kanalizace, kam šel i odpad ze záchoda.Což opět eliminovalo zápach.

Krmení:

Na tom jsme si s manželem dávali záležet, díky tomu také koně podle toho vypadali:

Spařený ječný šrot,otruby,lněné semínko, sem tam oves, sem tam vojtěškové granule (závislé od množství zátěže), biotin, sušený česnek, vitamíny, ovoce: mrkev, jablka.+ seno ad libitum, zelené.Ev.jako přídavek ovesná sláma.

Krmilo se ráno: seno + jádro+ zelené
               v poledne: seno
               večer: jádro + seno+ zelené

     Pokud byli koně ve výběhu, měli přístup k senu také!!

Voda: v 25l plastových kýblích, běžná kohoutková.

Kovář:

Perfektním kovářem nám byl p. Koutecký z Krupé u Rakovníka, který nám vždy spolehlivě a ochotně koně koval nebo strouhal dle potřeby. Potom, když už měl kšeftů hodně a občas nestíhal, tak jsme přešli k p. Jelínkovi u Slaného, který si koně strouhá a kove sám, bez cizího držení, což pro nás oba byla celkem úleva. Kdo již někdy neposedným koním držel nožky, ví o čem píši a kdo to nezná....nechť pochytí zkušenosti praxí:-))

Veterinář:

Běžné veterinární zákroky jsme zvládali sami. Co se týkalo očkování ,povolávali jsme vždy pí.Reichovou z Nového Strašecí. Větších zákroků nebylo třeba.

Venkovní výběh v terénu:

Od Lesní správy Lány jsme měli pronajatý v lese 2 ha výběh, který jsme dali dohromady z dezolátního stavu po výměnkářích, kde byla nejen maringotka, ale i kruhovka pro trénink ze země  a ze sedla. Od baráčku cca 25min. pěší chůze lesem.Úklid okolí:

Vždy jsme dbali a dbáme na to, aby nikde nebyli koblihy po našich koních, ani na ulicích, ale ani na lesních cestách , kde jsme věděli, že je větší frekvence tůristů.Protože jsme ve vesnici měli koně jako jediní, byli bychom hned na "ráně" stěžovatelů. Kolikrát se nám stalo, že než jsme vyběhli zpět ze vrat s lopatou na úklid "neštěstí", tak bylo uklizeno u nějaké paní v truhlíku nebo pod růžemi:-))
Proto nás dost mrzelo, když koňáci z vedlejších vesnic toto pravidlo nectili a pak bývaly cesty "osraté" okolo Lán.Nyní již do křivoklátských lesů zajíždí jen bidýlkáři z Vašírova a jen na skok, takže hromádek je jen sporadicky.Byť tudy vedou jezdecké stezky....
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one